Wady i zalety mediów społecznościowych

Share This Spread Love
Rate this post

Dla jednych social media to wspaniałe platformy, które łączą ludzi niezależnie od odległości i pozwalają łatwo zdobywać informacje na każdy temat. Drudzy uważają, że korzystanie z mediów społecznościowych to marnotrawstwo czasu, a trzeci zamieszczane na portalach społecznościowych są tendencyjne. Warto więc bliżej przyjrzeć się plusom i minusom social media.

Czy media społecznościowe uzależniają?

Media społecznościowe towarzyszą ludzkości relatywnie niedługo. Ludzie więc dopiero poznają długoterminowe skutki korzystania z social media. Niektóre dane mogą sugerować, że platformy społecznościowe mają właściwości uzależniające i mogą uzależniać dokładnie tak samo, jak cukier, nikotyna, czy inne używki.

W gabinetach psychologicznych, a nawet szpitalach psychiatrycznych coraz częściej pojawią się osoby, które mają z tym problem. Psychologowie dowodzą, że korzystanie z platform społecznościowych wyzwala w organizmie hormony szczęścia, co przynosi chwilową radość. Z tego powodu odstawienie mediów społecznościowych bywa bardzo bolesne, gdyż odstawia się źródło dostarczające chwilowe poczucie szczęścia. Naturalnie jednak poważne problemy z uzależnieniem od social media zdarzają się rzadko.

Można powiedzieć, że z korzystaniem z mediów społecznościowych, jest jak z graniem w gry hazardowe. Można przejść chociażby do GG Bet Casino po to, by się dobrze bawić i zrelaksować, a przy tym zaznać hazardowych emocji. Przy odrobinie szczęścia można nawet wygrać pieniądze, choć ponosi się też ryzyko finansowe. Jeśli jednak nie zachowa się umiaru i zacznie grać non stop, to finalnie można mieć problem z uzależnieniem.

Dość podobnie jest z platformami społecznościowymi. Korzystanie z nich w rozsądny sposób, może dostarczyć przyjemności i radości. Trzeba jednak zachować rozsądek, tak, by media społecznościowe w żaden sposób nie zakłócały funkcjonowania innych sfer życia.

Czy social media zakłamują rzeczywistość?

Platformy społecznościowe to narzędzia pozwalające kreować swój wizerunek w niemal dowolny sposób. Zdarza się, że dana osoba w Internecie jest zupełnie kimś innym niż w rzeczywistości. Zwykle ludzie w sieci przedstawiają swój wyidealizowany wizerunek. To na dłuższą metę może stanowić spory problem. Z czasem można poczuć, że w Internecie jest się znacznie lepszym człowiek niż w rzeczywistości, co doprowadza do coraz dłuższego spędzania czasu online.

W mediach społecznościowych często dochodzi też do swego rodzaju rywalizacji pomiędzy użytkownikami. Internauci mają tendencję do dzielenia się z innymi wyłącznie pozytywnymi chwilami ze swojego życia i odniesionymi sukcesami. Użytkownicy platform społecznościowych porównują się do siebie i często chcą pokazać innym, że prowadzą lepsze i ciekawsze życie.

Część psychologów podkreśla też to, że media społecznościowe mogą sprawiać, że ludzie zaczynają ukazywać swoje narcystyczne oblicze. Niektórzy internauci non stop umieszczają własne zdjęcia w social media i liczą na aprobatę społeczną np. pod postacią lajków. Jeśli ich nie otrzymują, to zaczynają być nerwowi, a nawet agresywni.

Jak działa biznes związany z social mediami?

Teoretycznie korzystanie z wszystkich najpopularniejszych platform społecznościowych jest całkowicie darmowe. Portale nigdy nie pobierają opłat za otworzenie, czy prowadzenie profili. Jednocześnie jednak media społecznościowe generują ogromne dochody z reklam.

Co istotne, to targetowania reklam wykorzystywane są wszelkie dane umieszczane przez użytkowników na swoich profilach. Choć więc samo korzystanie z portali społecznościowych jest bezpłatne, to umiejętne podsuwanie informacji reklamowych skutecznie skłania ludzi do wydawania pieniędzy.

Największe serwisy społecznościowe są nie tylko potężne finansowo, ale mogą też realnie wpływać na dostęp do informacji i oddziaływać na całą opinię publiczną. Doskonałym przykładem jest tu Facebook, który już niejednokrotnie był oskarżany o to, że wpływał na wyniki wyborów, np. prezydenckich w USA.

Facebook jest już na tyle potężny, że wchodzi w spory z całymi krajami. Tak było chociażby w przypadku Australii, gdzie ten amerykański potentat zablokował niektóre funkcje swojej platformy, gdyż australijski rząd pracował nad rozwiązaniami podatkowymi niekorzystnymi dla Facebooka.

Jak social media łączą ludzi?

Choć media społecznościowe mają sporo wad, to jednak w wielu kwestiach okazują się pomocne. W końcu utrzymywanie kontaktów społecznych to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb każdego człowieka. Tymczasem serwisy społecznościowe pozwalają pozostać w kontakcie z absolutnie każdą osobą. Nie ma tu żadnego znaczenia, gdzie się przebywa. Wystarczy mieć profil społecznościowy, by móc kontaktować się w czasie rzeczywistym ze znajomym, który przebywa na drugim krańcu świata.

Ten aspekt social mediów okazał się szczególnie ważny podczas pandemii koronawirusa. Obostrzenia i konieczność zachowania dystansu społecznego sprawiły, że ludzie utracili możliwość rozwoju relacji międzyludzkich w świecie rzeczywistym. Na szczęście dalej można swobodnie kontaktować się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W jaki sposób platformy społecznościowe wspierają akcje charytatywne?

Serwisy społecznościowe stały się narzędziem do inicjowania i promowania akcji charytatywnych. Każdego dnia w social mediach zbierane są ogromne sumy pieniędzy, które później trafiają do potrzebujących.

Innym razem w portalu społecznościowym można spotkać informację o tym, że w danej lokalizacji, w pobliskim szpitalu pilnie potrzebna jest konkretna grupa krwi. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że czasem media społecznościowe pomagają w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Poza tym w social media można uzyskać porady i wsparcie dotyczące praktycznie każdej tematyki.

Czy dostęp do informacji to plus, czy minus social mediów?

Internet, a zwłaszcza serwisy społecznościowe sprawiają, że ludzie mają najłatwiejszy dostęp do informacji w historii. Wystarczy tylko zalogować się na swój profil, by uzyskać aktualne informacje nie tylko o życiu swoich znajomych, ale też o całej sytuacji na świecie.

Z jednej strony jest to ogromna zaleta, ponieważ wszyscy ludzie mogą łatwo zdobyć informacje na każdy temat. Z drugiej strony ilość informacji w sieci i mediach społecznościowych jest tak ogromna, że ludzki mózg ma problem z ich przetwarzaniem.

Prowadzi to też do spłycenia treści. Internauci skupiają się na chwytliwych tytułach, a nie na treści merytorycznej. To sprawia, że działając na ludzkich emocjach, w mediach społecznościowych można prosto sterować tym, w co wierzy dana społeczność. Stąd social media stały się centrum akcji propagandowych i fake newsów.

 

One Reply to “Wady i zalety mediów społecznościowych”

  1. Nawet na tiktoku są twórcy wykupowani przez partie polityczne, więc poziom propagandy będzie nam wciskany od najmłodszych lat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.